Jak zostać prosumentem?
Jak zostać prosumentem? Prosument jest syntezą dwóch pojęć: „producenta” i „konsumenta”, czyli osób, które uczestniczą w procesie tworzenia danego produktu / usługi i jednocześnie konsumują dany produkt / usługę. Dla osób fizycznych i przedsiębiorców decydujących się na montaż paneli fotowoltaicznych produktem tym jest prąd.
Według opublikowanych przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) danych o mocy zainstalowanej wszystkich typów instalacji fotowoltaicznych, można zaobserwować rozwój polskiego rynku fotowoltaicznego. Zaledwie sześć miesięcy temu moc zainstalowana instalacji fotowoltaicznych przekroczyła ważny limit 1000 MW i osiągnęła gigawat produkcji energii. Obecnie, od 1 marca 2020 r., Moc zainstalowana fotowoltaiki osiągnęła 1600 MW, co oznacza, że w ciągu sześciu miesięcy wzrośnie o 60%, aw porównaniu z marcem 2019 r. Prawie się podwoiła. Duża część tego źródła zasilania to mikro-instalacje fotowoltaiczne, czyli urządzenia wykorzystujące energię odnawialną, które nie przekraczają 50 kW. Stanowią ponad 60% wszystkich zainstalowanych fotowoltaicznych źródeł zasilania. Produkcja energii fotowoltaicznej w Polsce jest inna niż w wielu krajach Europy, a jej produkcja jest bardzo rozproszona, co wynika z zainteresowania obywateli samą produkcją energii oraz powstania wielu małych firm instalacyjnych, które spełniają te oczekiwania. Energetyka prosumencka rozwija się w Polsce od 2012 roku i najszybciej będzie się rozwijać w latach 2018-2020. W odpowiedzi na powszechne zainteresowanie instalacjami prosumenckimi powstało wiele systemów wsparcia, które mogą inwestować w mikroinstalacje prosumenckie.
Jak zostać prosumentem? zasady działania
System upustów obejmuje instalacje o mocy do 50 kW i jest bezgotówkowym systemem rozliczeń rocznych za energię elektryczną wytwarzaną w budynkach i pozyskiwaną z sieci, wyłącznie dla prosumentów. System rozliczeniowy opiera się na fakcie, że energia elektryczna wytwarzana w mikro-instalacjach jest najpierw wykorzystywana na własne potrzeby, a nadwyżka jest przekazywana do sieci , aby w momencie braku lub niedoboru własnej produkcji energii elektrycznej (np. W nocy lub przy zachmurzeniu) pobrać ja z sieci. . Niemożliwe jest jednak pobranie całości bez opłat, a tylko 80% energii elektrycznej oddanej wcześniej do sieci (70% dla instalacji powyżej 10 kW). W ten sposób prosumenci mogą uznawać sieć jako rodzaj magazynu energii elektrycznej.
system prosumencki – opłacalność
Pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł i posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej to szansa na uniezależnienie się od zewnętrznych dostawców energii, mimo zapowiedzi rządowych, ceny wciąż rosną. Ważną kwestią jest również dbałość o środowisko naturalne. W dłuższej perspektywie alternatywne źródła energii są nie tylko opłacalne finansowo, ale także jedyne słuszne rozwiązanie, które pozwala chronić nasze środowisko naturalne. Energia odnawialna to przyszłość światowej energetyki, niosąca nadzieję na bardziej racjonalne gospodarowanie zasobami środowiska. Zależności te widzieliśmy także w Polsce, dlatego coraz więcej gospodarstw domowych stawia na panele fotowoltaiczne. Zgodnie z prawem prosumenci będą korzystali z ochrony systemu opustowego. Sposób działania systemu opustów polega na tym, że dla instalacji poniżej 10 kW przelicznik dla osób fizycznych wynosi od 1 do 0,8, a dla instalacji powyżej 10 kW od 1 do 0,7. Dlatego każda grupa prosumentów otrzyma 80% lub 70% energii oddawanej do sieci. Planowane kolejne zmiany w ustawie o OZE zmienią mechanizm rozliczania opłaty dystrybucyjnej i uprości system opustów prosumentów. W oparciu o te założenia wytwórcy, którzy wyślą nadwyżki energii do sieci, będą mogli uzyskać taką samą ilość energii elektrycznej z sieci. . Rozwój energetyki prosumenckiej jest jedynym sposobem na osiągnięcie w 2020 r. zadeklarowanego przez Polskę poziomu 15 proc. udziału OZE w ogólnej produkcji energii elektrycznej. Zobowiązaliśmy się do tego na szczycie klimatycznym COP24 w grudniu 2018 r. w Katowicach. Obecnie udział OZE w produkcji energii w Polsce jest szacowany na około 13 proc.