co to jest optymalizator mocy?
Optymalizator mocy jest urządzeniem instalowanym w module fotowoltaicznym lub puszce przyłączeniowej modułu, a jego zadaniem jest wymuszenie pracy w maksymalnym punkcie mocy na poziomie pojedynczego modułu. Moduły zintegrowane z optymalizatorem mocy nazywane są modułami SMART. Zastosowanie optymalizatorów mocy może skutkować wyższymi uzyskami energii z instalacji – od kilku do kilkudziesięciu procent. W przypadku niedopasowania prądu i napięcia na module PV, zastosowanie tego typu sprzętu przyniesie szczególnie duże korzyści.
Optymalizator mocy to urządzenie elektroniczne, którego głównym zadaniem jest redukcja niedopasowania prądu i napięcia w łańcuchu modułów fotowoltaicznych połączonych szeregowo. Okazuje się, że optymalizator jest pomocny w wielu sytuacjach. Jakie są ich zastosowania?
Nawet jeśli w instalacji fotowoltaicznej wszystkie moduły są tego samego typu i teoretycznie mają takie same parametry elektryczne, to w wyniku zabrudzenia, starzenia, zacienienia, nagrzewania zaczynają się one od siebie różnić, a moc całego łańcucha połączonych szeregowo modułów zmniejsza się proporcjonalnie do mocy najsłabszego z nich. Dzięki zastosowaniu optymalizatora mocy działanie każdego modułu staje się niezależne, więc słabszy moduł nie będzie miał negatywnego wpływu na mocniejszy moduł, a instalacja dostarczy więcej energii.
Standardowy optymalizator mocy to dość proste urządzenie o długiej żywotności, więc okres gwarancji na te urządzenia wynosi zwykle 25 lat całkowicie mocny panel ze słabym panelem? Taka sytuacja może się z czasem zdarzyć, gdy wymienimy stare panele na nowe.
jak działa optymalizator mocy?
Inną funkcją optymalizatora mocy jest możliwość monitorowania parametrów pracy każdego modułu – mocy, temperatury, prądu i napięcia. Pozwala to szybko zdiagnozować usterki lub awarie. Optymalizator mocy ma również rozszerzone funkcje bezpieczeństwa, takie jak obniżenie napięcia do bezpiecznego poziomu w przypadku usterki lub awarii zasilania. Optymalizator mocy jest instalowany pod stosowanym z nim modułem fotowoltaicznym. Mogą być również wbudowane w moduł – takie rozwiązanie jest dostępne na rynku pod nazwą SMART.
Optymalizator mocy zapewnia
– Instalacje fotowoltaiczne są bardziej wydajne, gdy słońce jest nierówne
– Możliwość monitorowania pojedynczego panelu, co ułatwia znajdowanie wadliwych elementów
– Równoległa praca paneli fotowoltaicznych, więc jeden panel nie wpłynie negatywnie na inne panele
Nierówne nasłonecznienie zachodzi, gdy na część paneli fotowoltaicznych rzucany jest cień, bądź gdy są zainstalowane pod różnym kątem lub azymutem. Optymalizatory mocy mogą mierzyć wydajność paneli słonecznych, ale nie mogą działać samodzielnie. Prawdziwa zmiana zachodzi w inwerterze. Jak optymalizator współpracuje z falownikiem? Jeśli nie ma optymalizatora mocy, panele fotowoltaiczne są połączone szeregowo i dlatego są od siebie zależne. Jeśli wydajność jednego panelu jest słaba, wszystkie panele działają z siłą najsłabszego panelu. Jeśli panel działa naprawdę źle, zostanie odcięty przez diody obejściowe.
Całkowity koszt optymalizatora zależy od liczby paneli słonecznych.
Czy więc optymalizator mocy jest wart dodatkowych pieniędzy? Oczywiście zależy to od danej sytuacji.
Rozważ kilka sytuacji:
Niezacieniona instalacja z ogniw tej samej mocy i wszystkimi panelami słonecznymi skierowanymi z jednej strony prawie nie skorzysta na optymalizatorze mocy. W takim przypadku ich zakup jest nieopłacalny.
Instalacje, które rzucają cienie przez kominy lub słupy dymne, do normalnej pracy wymagają optymalizatorów mocy lub mikroinwerterów. Zacieniony panel nie tylko traci większość swojej mocy, ale także znacznie ogranicza działanie całej instalacji.
Instalacja paneli fotowoltaicznych o różnych mocach wymaga normalnej pracy optymalizatora, w przeciwnym razie mocniejszy sprzęt będzie działał tak samo, jak słabszy. Łaczenie mocniejszych paneli ze słabszymi może zajść z czasem, gdy wymienimy część starych paneli na nowe.