Inwerter
Inwerter czyli również falownik to jeden z najważniejszych elementów instalacji fotowoltaicznej. Jego głównym zadaniem jest zamiana prądu stałego generowanego przez panele słoneczne na prąd przemienny, tak aby można było z niego korzystać w domu i przesyłać nadmiar prądu do sieci. Jakie inne funkcje ma falownik?
Falownik – zmiana prądu stałego (DC) na prąd przemienny (AC)
Panele słoneczne wytwarzają napięcie stałe, pochłaniając energię słoneczną. W gniazdku w Twoim domu jest jednak napięcie przemienne, którego parametry odpowiadają wymaganiom sieci niskiego napięcia, czyli 230/400 V 50 Hz. Dlatego te dwa napięcia powinny być do siebie dopasowane. Jest to jedno z głównych zadań falownika. Urządzenie automatycznie zamieni napięcie stałe na odpowiednią wartość napięcia przemiennego.
Falownik – charakterystyka
Falownik pracuje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu moc natychmiast przepływa bezpośrednio do sprzętu w Twoim domu. Niewykorzystywana nadwyżka przechodzi do sieci. Zgodnie z ustawą o OZE, aż 80% lub 70% (w zależności od wielkości instalacji) energii wyprodukowanej przez Twoje panele słoneczne wraca do Ciebie w razie potrzeby bezpłatnie. Możesz jej używać do zasilania urządzeń domowych, ale i tak zostaje. Nadwyżka trafia do sieci, a zimą, gdy robi się ciemno, nie trzeba martwić się brakiem światła słonecznego
Trójfazowy falownik solarny
Falowniki fotowoltaiczne trójfazowe to jedne z najpopularniejszych urządzeń do przetwarzania prądu stałego na prąd przemienny. Falownik sieciowy trójfazowy dedykowany jest fotowoltaiki o mocy większej niż kilka kilowatów. Nie jest błędem stosowanie falownika trójfazowego w urządzeniach o niższej mocy, ponieważ zwiększa to zużycie energii.
Jednofazowy falownik solarny
W przeciwieństwie do trójfazowych, jednofazowe falowniki fotowoltaiczne stosowane są w instalacjach o mocy rzędu 2-3 kW. Falownik solarny 1-fazowy obsługuje jedną fazę, dlatego bardzo ważne jest, aby wybrać odpowiednią fazę o największym obciążeniu. Ponieważ falownik spełnia swoje zadanie, bardzo ważny jest jego dobór. Na rynku jest wiele takich urządzeń. Ze względu na rodzaj instalacji wyróżniamy: Falownik sieciowy (on-grid) – przystosowane do współpracy z siecią elektryczną. Falownik niewspółpracujący z siecią (off-grid) – niezsynchronizowane z siecią, akumulatory akumulujące nadwyżki energii są niezbędnym elementem w tego typu instalacjach. Falowniki hybrydowe – mogą pracować jednocześnie z siecią publiczną i tworzyć wyspową instalację przy użyciu akumulatora. W zależności od typu generują prąd przemienny jednofazowy lub trójfazowy. Inwertery hybrydowe – mogą współpracować jednocześnie z siecią publiczną oraz tworzyć instalację wyspową pracującą z akumulatorami. W zależności od typu, wytwarzają one prąd przemienny jednofazowy lub trójfazowy.
inwerter – jak dobrać moc?
W przypadku małych instalacji fotowoltaicznych stosowanych w domach jednorodzinnych wymagany jest falownik małej mocy, dostosowany do dziennej produkcji i zużycia energii elektrycznej. Sprawność falownika zależy od chwilowego obciążenia, a chwilowe obciążenie powinno wynosić od 20% do 100% (poniżej tego obciążenia sprawność spadnie nawet o kilka procent). Właściwy dobór mocy falownika pozwoli uzyskać maksymalną moc z panelu fotowoltaicznego. Najlepszy sprzęt na rynku może osiągnąć wydajność sięgającą 97% -98%.
Inwerter – funkcje
Oprócz najważniejszej funkcji, jaką jest zamiana energii elektrycznej (napięcia stałego) generowanej przez panele fotowoltaiczne na energię elektryczną (o częstotliwości i amplitudzie AC), falowniki pełnią również inne funkcje, takie jak monitorowanie pracy instalacji fotowoltaicznej oraz synchronizacja z siecią.
Monitorowanie pracy instalacji
Monitoruj operacje instalacji dzięki falownikowi możesz dowiedzieć się, ile energii elektrycznej jest wytwarzane. Dlatego wiesz, ile zyskałeś i zaoszczędziłeś. Urządzenia te umożliwiają zdalny dostęp do monitorowania pracy instalacji fotowoltaicznych w przy pomocy aplikacji. Dzięki temu możesz kontrolować instalacje PV w każdym miejscu.
Synchronizacja instalacji fotowoltaicznej z siecią
Falownik (inwerter) zliczy energię elektryczną, którą wyprodukowały Twoje panele słoneczne, oraz odnotuje ilość tej, którą pobrałeś z sieci energetycznej. Pozwoli Ci to uchwycić różnicę pomiędzy prądem zużytym w domu i tym wprowadzonym do sieci w cyklu dobowym, tygodniowym, miesięcznym i rocznym.
Układ MPPT
Inwerter śledzi maksymalny punkt mocy modułów fotowoltaicznych – MPPT (zależny od natężenia promieniowania słonecznego) oraz pełni funkcję automatycznego rozłącznika. Dzięki układowi śledzenia jesteśmy w stanie wykorzystywać nawet o 20% więcej energii niż przy użyciu starszych falowników bez układu MPPT. —- Bez inwertera, nie moglibyśmy wykorzystać wyprodukowanego prądu. Dobry falownik powinien charakteryzować się wysoką sprawnością, niezawodnością, wysokim stopniem ochrony IP oraz dużym zakresem temperatury pracy. Dzięki urządzeniu możemy monitorować pracę instalacji i mieć wszystko pod kontrolą.