montaż instalacji fotowoltaicznej
Instalacja ogniw fotowoltaicznych to niewątpliwie inwestycja na długie lata. Przed zainstalowaniem paneli fotowoltaicznych należy wziąć pod uwagę wszystkie ważne aspekty, aby nasza instalacja była w pełni efektywna i zapewniała nam wieloletnią korzyść. Wybierając odpowiednie miejsce na panel słoneczny, należy wziąć pod uwagę nie tylko kąt padania promieni słonecznych. Decydując się na instalacje ogniw fotowoltaicznych, na co musimy zwrócić uwagę?
montaż instalacji fotowoltaicznej- lokalizacja
Podczas montażu urządzeń fotowoltaicznych najkorzystniejszym rozwiązaniem jest odchylenie dachu o 25-35 stopni w kierunku południowym. W ten sposób można osiągnąć najlepsze warunki pracy panelu, a maksymalną moc można uzyskać po południu, kiedy czas nasłonecznienia jest największy. Jeśli budynek ma płaski dach, który można zagospodarować, nie ma większej przeszkody w zainstalowaniu na nim ogniw fotowoltaicznych. Jeśli jednak konieczne jest zainstalowanie odpowiedniego stojaka w celu uzyskania zalecanego kąta nachylenia i odległości między rzędami paneli, aby uniknąć wzajemnego zasłaniania się – koszt inwestycji będzie wyższy. Jeżeli z różnych powodów nie można go zamontować na dachu (np. Jest dużo kominów czy osłon) – warto zastanowić się nad umiejscowieniem urządzenia fotowoltaicznego na gruncie. Tutaj najlepszy kąt nachylenia w Polsce to 30 stopni. Pamiętaj o zwiększeniu wysokości, aby panel fotowoltaiczny nie został zablokowany przez otaczającą roślinność.
montaż fotowoltaiki na dachu
W zależności od dachu i jego nachylenia można zastosować różne metody montażu. Zainstaluj ogniwa słoneczne na systemie stelaży wcześniej przymocowanych do krokwi. Warto skorzystać z fachowych usług, aby uniknąć uszkodzenia dachu, co może powodować nieszczelność. Stelaż jest montowany za pomocą wkrętów i jest również uszczelniony klejem dekarskim. Panel montuje się pionowo lub poziomo. Wymagana przestrzeń miedzy panelami a płaszczyzną nie powinna być mniejsza niż 10 cm. Bez zastosowania takiej odległości nie możliwa będzie wentylacja i chłodzenie panelu. Należy również pamiętać o odległości paneli słonecznych na dachu. Zaleca się, aby szczelina między dwoma panelami wynosiła 20 mm.
montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu płaskim
Instalacja fotowoltaiczna prowadzona jest na aluminiowej konstrukcji wsporczej. Dlatego panel może być pod odpowiednim kątem i we właściwym kierunku. Dodatkowo stelaż zapewnia odpowiednie podparcie dla całej instalacji. Konstrukcja jest zainstalowana w specjalnym bloku betonowym, lub ewentualnie można ją dociążyć. W celu pełnego wykorzystania dostępnej powierzchni dachu panele słoneczne można montować również w układzie wschód – zachód. Pozwala to na zwiększenie wydajności systemu przy niewielkim nachyleniu całej instalacji. Podobną metodę instalacji stosuje się do instalacji naziemnej. Całość oparta na stelażu z odpowiednim kątem nachylenia. Oprócz lokalizacji na dachu lub na ziemi, w niektórych przypadkach zasadne jest zainstalowanie instalacji fotowoltaicznych na zewnętrznej ścianie budynku. Należy jednak pamiętać, że takie decyzje powinny być podejmowane na podstawie analizy możliwości wytwarzania energii. Ze względu na szeroką gamę dostępnych konstrukcji ramowych istnieje wiele możliwości montażu. Nie zaleca się umieszczania paneli słonecznych skierowanych na północ. Ze względu na naturalne warunki instalowanie PV w ten sposób nie ma żadnego sensu.
montaż instalacji fotowoltaicznej – podsumowanie
Najlepszą lokalizacją dla instalacji fotowoltaicznych jest dach od strony południowej. Nie jest to jednak warunek konieczny do stworzenia skutecznego systemu, który może przynieść realne oszczędności. Na ziemi instalacje na dachach o niewielkich nachyleniach lub dachach płaskich oraz instalacje odchylone od idealnego kierunku na świecie również będą generować dużo energii elektrycznej.