Instalacja fotowoltaiczna gruntowa

instalacja fotowoltaiczna na gruncie

Instalacje fotowoltaiczne zyskują coraz większa popularność. Korzystnie to wygląda w porównaniu do rosnących cen energii. Są rożne drogi w kierunku oszczędzenia z fotowoltaiką, można zamontować instalację na dachu jak również na gruncie. Dzisiaj opiszemy działania z instalację naziemną. Należy wspomnieć, że naziemne wytwarzanie energii fotowoltaicznej jest podzielone na dwa etapy. Pierwszym jest postawienie konstrukcji. Drugi to montaż paneli fotowoltaicznych na ziemi i podłączenie sprzętu. Dlaczego cena montażu paneli na dachu i gruncie rożni się od siebie?  Oprócz kosztu samego modułu fotowoltaicznego, gdy moduł fotowoltaiczny jest instalowany na ziemi, występuje również koszt budowy. Są to stalowe wsporniki, które podtrzymują panele pod odpowiednim kątem. Do produkcji najczęściej stosowana jest stal ocynkowana, ponieważ jest to materiał odporny na korozję i warunki atmosferyczne. Ponadto można go poddać recyklingowi. Najlepszy kąt nachylenia do montażu paneli fotowoltaicznych na gruncie to 40-45 stopni. Dodatkowy koszt konstrukcji należy doliczyć również do montażu na dachu płaskim. Przed zainstalowaniem panelu fotowoltaicznego na gruncie należy również sprawdzić jakość gruntu oraz rozważyć wagę i obciążenie konstrukcji dla gruntu. Glebą wykluczającą montaż paneli fotowoltaicznych na gruncie jest piasek, na którym metalowa konstrukcja może się zawalić.

Zabezpieczenie podczas montażu fotowoltaiki

instalacje fotowoltaiczne na gruncie – zalety

Panele fotowoltaiczne na ziemi można w dowolny sposób ustawić pod najlepszym kątem we właściwym kierunku (południe). Nie ma ograniczeń, na przykład ze względu na wielkość czy rodzaj dachu. Dzięki temu możemy w pełni dostosować się do wszystkich stron świata, poprawiając tym samym efektywność instalacji. Im większy teren, tym większa oszczędność energii. Ze względu na wolną przestrzeń pod ogniwami słonecznymi ważna jest również doskonała wentylacja panelu. Jest to szczególnie ważne latem. Kierując się tą zasadą nie możemy zapominać o wygodzie montażu.

 Idąc tym tropem, nie możemy zapomnieć o łatwości montażu. Oczywiście będziesz potrzebować systemu do mocowania paneli fotowoltaicznych do zainstalowania na ziemi, ale proces mocowania i łączenia faktycznie odbywa się w bardziej dogodnych warunkach. Stelaż panelu fotowoltaicznego jest zwykle wykonany ze stali ocynkowanej i aluminium. Taki dobór materiału zapewnia, że ​​stelaż jest odporny na korozję i warunki atmosferyczne. Dodatkowym atutem jest niewątpliwie użyteczność panelu. W dowolnym momencie możesz przeprowadzić instalację, konserwację lub czyszczenie bez powodowania większych problemów. Ogniwo słoneczne należy czyścić raz w roku, zamontowane na dachu będzie to bardziej uciążliwe dla właściciela i często konieczne jest zatrudnienie wyspecjalizowanych fachowców.

Ci, którzy są gotowi zainwestować więcej środków finansowych, mogą zainstalować system nadążny czyli solar tracker, który śledzi ruch słońca i maksymalizuję wydajność paneli słonecznych. Jeśli chodzi o naszą szerokość geograficzną, funkcja ta jest szczególnie przydatna zimą, ponieważ kąt padania promieni słonecznych w zimie jest znacznie mniejszy niż latem.

wady montażu fotowoltaiki na gruncie

Musimy przeznaczyć dużo miejsca na instalację. Konstrukcja zamontowanych paneli nie powinna być zacieniona. Prawidłowe ustawienie sprzętu na niestabilnym podłożu może powodować problemy i może wymagać ścinania drzew. Jest to również istotne ograniczenie dla przyszłego zagospodarowania planowanych terenów. Ze względu na konieczność przygotowania specjalnych stelaży do montażu ogniw, wyższy jest również koszt montażu panelu fotowoltaicznego na gruncie. To dodatkowy koszt, który musimy kalkulować jeśli chodzi o całość. Swoje znaczenie mają  również kwestie estetyczne. Ciężko nie zwrócić uwagi na tak zagospodarowany teren. Dlatego nie jest to rozwiązanie dla osób ceniących subtelne, niewidoczne rozwiązania. Panele zamontowane na ciemnym dachu są prawie niewidoczne, co dla wielu osób jest niewątpliwie zaletą. Fotowoltaika naziemna jest oczywiście zakłóceniem przestrzeni, niestety tego typu inwestycja przyciąga uwagę i może prowadzić do kradzieży lub wandalizmu.