fotowoltaika- jaka moc instalacji?
Przed przystąpieniem do montażu urządzeń fotowoltaicznych najważniejsze jest prawidłowe dobranie mocy systemu. W przypadku gospodarstw domowych (producentów) wielkość instalacji należy dobrać tak, aby wyprodukowana w ciągu roku energia nie przekraczała naszego rocznego zużycia. Decydując się na instalację źródła zasilania w swoim domu, najważniejszym aspektem jest określenie ilości kWh zużywanej energii elektrycznej w ciągu roku. Moc sprzętu fotowoltaicznego zależy głównie od tego parametru. W tym celu wykorzystaliśmy zeszłoroczny rachunek za prąd.
ile energii zużywa dom
Zgodnie z obliczeniami możemy z góry określić zapotrzebowanie na energię oraz moc potrzebną do zainstalowania paneli fotowoltaicznych. W celu ustalenia dokładnej mocy przyłączeniowej systemu fotowoltaicznego należy skonsultować się z autoryzowaną firmą fotowoltaiczną, np. Absorber Energy / Ogniwa
gdzie zamonotwać panele
Konieczne jest zmierzenie przestrzeni montażowej, nie tylko w celu zmierzenia charakterystycznych wymiarów dachu i gruntu, ale także określenia wielkości i lokalizacji infrastruktury zacieniającej (takiej jak kominy, anteny, drzewa, sąsiednie budynki). Prowadzone działania pozwolą na precyzyjne i estetyczne rozplanowanie modułów a w obecności elementów cienia zmniejszą negatywny wpływ cieni na pracę elektrowni już na etapie projektowania. Planując montaż na dachu konieczne jest również precyzyjne określenie azymutu południowej połaci dachu oraz jego kąta nachylenia do gruntu, co będzie miało istotny wpływ na obliczenie energii generowanej przez instalację. Jeżeli budynek ma projekt, należy sprawdzić zgodność projektu ze stanem faktycznym. Przy wyborze rodzaju konstrukcji nośnej dla modułu ważny jest materiał pokrycia dachowego (np. Blachodachówka, dachówka ceramiczna czy papa) ma on znaczenie przy doborze pod moduły konstrukcji wsporczej oraz na koszt instalacji. Ważne: Typowy moduł słoneczny ma około 1,6 metra długości i 1 metr szerokości. Przestrzeń montażowa wymagana do instalacji 1 kWp wynosi około 6 m2 (biorąc pod uwagę niezbędną przestrzeń montażową między modułami).
montaż fotowoltaiki na dachu- jaka moc instalacji?
Instalacja fotowoltaiczna składa się z modułów fotowoltaicznych, które zostaną połączone z konstrukcją dachu za pomocą konstrukcji montażowej. Każdy moduł waży około 20 kilogramów, a zamontowany na dachu powoduje dodatkowe obciążenie. Można założyć, że montaż urządzenia o mocy 3 kWp spowoduje obciążenie łączne przekraczające 240 kg. Dlatego przed podjęciem decyzji o zainstalowaniu instalacji fotowoltaicznej na dachu bardzo ważne jest sprawdzenie stanu więźby dachowej i jej pokrycia podczas inspekcji na miejscu. Element konstrukcyjny, czyli obrzeże dachu tzw. krokwie dachowe, nie mogą gnić ani pleśnieć czy być spróchniałe. Dachy wykonane z blachodachówki lub blachy trapezowej nie mogą wykazywać śladów korozji, natomiast dachy z dachówki ceramicznej lub betonowej nie mogą pękać. Jeżeli na tym etapie okaże się, że dane pokrycie dachowe lub więźba są w złym stanie, należy je naprawić przed zainstalowaniem systemu fotowoltaicznego, w przeciwnym razie miejsce montażu należy całkowicie odrzucić. Ważna uwaga: Ocenę dachu należy powierzyć firmie instalacyjnej, która będzie w stanie profesjonalnie ocenić stan dachu podczas audytu na miejscu.
fotowoltaika jak moc instalacji nieodpowiednia?
Najlepiej jest wybrać metodę instalacji, która w pełni odpowiada potrzebom gospodarstwa, ale nie zawsze kończy się ona sukcesem. Zainstalowanie mniejszego źródła zasilania spowoduje jedynie niższe oszczędności na rachunkach za energię elektryczną. Okres zwrotu systemu fotowoltaicznego pozostanie na poziomie zbliżonym do tego który pokrywałby pełne zapotrzebowanie. Zbyt duża moc zainstalowana oznacza wyższy koszt inwestycji i dłuższy okres zwrotu inwestycji. Oszczędności nie są większe ponieważ nadmiar energii pozostaje utracony.