Fotowoltaika- fakty i mity

1. Panele Fotowoltaiczne – Czy w Polsce jest za mało słońca?

Mapa Polski jeśli chodzi o nasłonecznienie pokazuję, że większość światła słonecznego w kraju przekracza 1000 kWh/m. To w zupełności wystarcza do szybkiego rozwoju energii odnawialnej wykorzystującej energię słoneczną. Panele słoneczne działają przez cały rok. Oczywiście najbardziej wydajne są latem, ale obniżenie efektywności na jesień czy zimę nie jest znaczne. Dodatkowo ich mechanizm działania uwzględnia magazynowanie już wytworzonej już energii elektrycznej, dzięki czemu mogą ją wykorzystać w dowolnym momencie w razie potrzeby. Niewykorzystana w domu energia elektryczna jest natychmiast przesyłana do sieci i gromadzona na kontach odbiorcy u dostawcy energii. Funkcjonalność i wydajność domowych instalacji można kontrolować poprzez aplikację online. Pokazuję miedzy innymi wykres mocy wyjściowej, generacji prądu oraz temperatury urządzenia.

2. Inwestycja w fotowoltaike się nie zwróci

Według statystyk ceny energii w Polsce rosną stabilnie od ponad dekady, a tylko w tym roku operatorzy podnieśli ceny średnio o 11,6%. Decydując się na zainstalowanie ogniw fotowoltaicznych możemy skorzystać z wielu korzyści – np. Rządowy plan „Mój prąd” umożliwia indywidualnym nabywcom paneli słonecznych o mocy 2-10 kW otrzymanie nawet 50% dotacji kosztów mikroinstalacji ( do 5000 zł). Zapewnione są również ulgi termomodernizacyjne w podatku dochodowym dla osób fizycznych, m.in. za zakup instalacji fotowoltaicznych – możesz odliczyć 53 tys. zł w ciągu sześciu lat od rok, w którym poniesiono wydatek. Biorąc pod uwagę powyższe dotacje, inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może się zwrócić w średnio w ciągu 5-7 lat lub nawet szybciej.

3. instalacja fotowoltaiczne obciąża dach

Montaż urządzeń fotowoltaicznych zwykle nie wymaga wzmocnienia dachu, ponieważ dachy są budowane w taki sposób by wytrzymać większe obciążenia. Wzmocnienie jest konieczne tylko wtedy, gdy dach jest bardzo stary. Jednak przed przystąpieniem do montażu instalacji solarnej konsultant przeprowadzi audyt techniczny polegający na sprawdzeniu konstrukcji dachu, jej stanu oraz rodzaju pokrycia. Ocenie podlega również lokalizacja budynku względem położenia geograficznego i ewentualnych cieni – wszystko to pozwoli instalacji na jak najmniejszą ingerencję w dach, zapewniając jednocześnie maksymalną wydajność.

4. panele fotowoltaiczne szybko tracą moc

Panele fotowoltaiczne nie są inwestycją wieloletnią ale inwestycja na pokolenia. Firma zapewnia gwarancję producenta, gwarancje sprzedawcy oraz bezpłatny serwis i konserwację. Dzięki takiemu wsparciu żywotność paneli przekracza 30 lat.

5. fotowoltaika zagraża zdrowiu

To jeden z najbardziej absurdalnych mitów. Energia wytwarzana przez ogniwa fotowoltaiczne nie wpłynie na zdrowie ludzi. Moduły te pracują cicho i nie emitują związków chemicznych ani oparów.

6. koszt utrzymania paneli jest wysoki

Tylko koszt instalacji – panel nie ma ruchomym części i dlatego wymaga niewielkiej konserwacji. Zgodnie z zaleceniami producenta, aby zachować wydajność, należy go czyścić raz w roku – ale tak naprawdę padający deszcz robi to za nas. Technologia w dziedzinie ogniw fotowoltaicznych stale się rozwija – obecne panele słoneczne mogą pracować przez około 30 lat!