FOTOWOLTAIKA DLA ROLNIKA

Fotowoltaika dla rolnika, gospodarstwa i hodowcy to duża liczba konsumentów energii, a na dachach budynków gospodarczych pojawia się coraz więcej instalacji fotowoltaicznych. Nie tylko wielkie powierzchnie dachowe oraz wysokie zużycie energii powoduje, że instalacje fotowoltaiczne są tak popularne wśród rolników. Poza powyższymi jest szereg innych korzyści wynikających z faktur posiadania własnej instalacji PV. Jedną z nich jest przede wszystkim możliwość optymalizacji opłaty podatku rolnego. Poza ekonomicznymi względami rolnicy również stawiają na proekologiczny aspekt działalności ich gospodarstw.

Fotowoltaika dla rolnika a koszty prądu

Prąd to bardzo często aż 20% całkowitych kosztów ponoszonych przez gospodarstwo rolne. Rolnicy jak i hodowcy codzienne wykorzystują urządzenia, które zużywaj dużą ilość energii. Obserwujemy również rozwój mechaniczny rolnictwa i wzrastającą ilość maszyn, które wykorzystują energię elektryczną w gospodarstwach rolnych. Im większe gospodarstwo tym rolnik ponosi większe koszty za prąd. Kwoty na fakturach w gospodarstwach rolnych występują w przedziale od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Cała sprawa zależy od wykorzystywanych urządzeń i profilu działalności. Koszty prądu są bardzo wysokie i pochłaniają znaczną część budżetu rolników.

Panele fotowoltaiczne mogą wytwarzać energię elektryczną i mogą być używane w gospodarstwach przez cały rok. Energia elektryczna wytwarzana przez promienie słoneczne jest wykorzystywana na codzienne potrzeby, a pozostała energia elektryczna jest „magazynowana” w sieci. 80% pozostałej nadwyżki z farmy słonecznej zostanie zwrócone rolnikom w nocy i w zimę, kiedy produkcja jest niższa a dzień krótszy. Instalacje fotowoltaiczne są również dobrym zabezpieczeniem przed wzrostem cen energii elektrycznej. Hodowcy lub rolnicy płacący podatki rolne mogą odliczyć 25% wartości inwestycji w panele słoneczne od podatku rolnego. Podatek rolny to podatek nakładany na grunty sklasyfikowane jako grunty rolne lub grunty zadrzewione. Po zakończeniu inwestycji rolnikom zostaną przyznane ulgi inwestycyjne na panele fotowoltaiczne, w tym: odliczenie 25% kwoty instalacji fotowoltaicznych od należnego podatku rolnego oraz 25% odliczenia poniesionych wydatków inwestycyjnych udokumentowanych na rachunkach. Niewykorzystane odliczenia inwestycyjne podatnika są przekazywane jego spadkobiercom i mogą zostać rozliczone w ciągu 15 lat od zakończenia inwestycji.

Rolnicy inwestują w fotowoltaike. Inwestycja w instalacje fotowoltaiczne zwróci się w ciągu 6-7 lat, po czy rachunek zostanie obniżony do opłaty za przesył, a energia słoneczna jest całkowicie darmowa. Fotowoltaika to inwestycja wieloletnia, a instalacja będzie działać bezawaryjnie przez co najmniej 30 kolejnych lat. Dzięki temu farma jest chroniona przed rosnącymi cenami energii elektrycznej i zyskała niezależność energetyczną na pokolenia. W gospodarstwach z rożnymi wentylatorami tj. Hodowla zwierząt, kurniki, magazyny – koszt jest znacznie wyższy, a rolnicy mogą zapłacić nawet 10000 zł i więcej tylko za prąd!

Odliczenie od podatku rolnego 25% inwestycji można odliczyć od podatku rolnego na okres maksymalnie 15 lat. Odliczenie podatku VAT może obniżyć podatek VAT dla rolników-płatników.

fotowoltaika dla rolnika – dlaczego warto

  • Magazynowanie

Zgodnie z rachunkiem energia może być magazynowana w sieci i w ciągu roku można odbierać 70%-80% energii.

  • Niezależność energetyczna

Zyskasz niezależność energetyczną a ewentualny wzrost cen energii elektrycznej Cię nie dotyczy.

  • Bezpieczeństwo w przyszłości

Twoja własna elektrownia ochroni Ciebie i Twoją rodzinę w trudnych chwilach.

  • Zwiększ wartość farmy

Panele słoneczne zostały uznane przez ekspertów za technologię przyszłości. Instalacje fotowoltaiczne każdego dnia modernizują gospodarstwo, staję się atrakcyjniejsze, wydajniejsze i wygodniejsze.

Rolnictwo i hodowla zwierząt opierają się na efektywnym wykorzystaniu dostępnej przestrzeni. Żyzna ziemia jest przeznaczona pod uprawy, podczas gdy bydło i świnie pasą się gdzie indziej. Panele fotowoltaiczne można montować na dowolnych budynkach rolniczych. Panele można montować na nieużytkowanych budynkach przywracając im wtedy wartość i przynoszenie zysków. Niektóre obszary pól można również przeznaczyć na zainstalowanie fotowoltaiki. Instalacje dla prosumentów nie zajmują dużo miejsca, dodatkowo farmy fotowoltaiczne nie wykluczają jednoczesnego wypasu niektórych zwierząt gospodarskich (np. Owiec). Panele fotowoltaiczne zapewniają cienie owcom a owce „dbają” żeby panele nie zarosły a właściciel może czerpać korzyści z fotowoltaiki i hodowli. Każdy wygrywa.