fotowoltaika- czy się opłaca
Fotowoltaika to się opłaca! W internecie możesz znaleźć wiele tekstów oraz różnych informacji na temat baterii słonecznych. Jak odnaleźć się gąszczu tak dużej ilości wiedzy i jak odróżnić pomocną informacji od tej bezwartościowej? Sprawdzamy!
jak to policzyć?
Nasi doświadczeni specjaliści postarają się przedstawić argumenty, które przemawiają za opłacalnością instalacji paneli fotowoltaicznych w Polsce. Należy pamiętać, że tak naprawdę technologia pozyskiwania energii ze słońca jest znana ludzkości już od ponad 30 lat. Różnicę tworzy nie sam system, a postęp technologii, który umożliwił zmaksymalizowanie efektywności działania procesu fotowoltaicznego. Dzisiaj już wiemy jak to działa i jak może się opłacać. Instalacja fotowoltaiczne to przyszłość dla Ciebie, Twojej rodziny oraz pokoleń.
Warto rozpocząć od podstaw czyli poprawnych definicji. Instalacja fotowoltaiczne nazywa się również panelami fotowoltaicznymi, bateriami słonecznymi, a nawet solarami. Te wersje mimo iż często są używane nie są prawidłowe. Dlaczego? Panel fotowoltaiczny to jeden z wielu elementów tworzących cały system instalacji fotowoltaicznej. Specjalistyczna nazwa użytkowa to moduł PV. Moduł PV tworzą połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne. Integracja takich modułów tworzy dopiero panel fotowoltaiczny. A kilkanaście lub kilka paneli fotowoltaicznych połączonych ze sobą to finalnie instalacja fotowoltaiczna. Rozróżniając odpowiednie nazewnictwo to solary i baterie słoneczne służą do produkcji energii cieplnej, która służy do podgrzewania CWU czyli ciepłej wody użytkowej, w odróżnieniu do fotowoltaiki, która produkuje prąd. Teraz jak znamy podstawy pora ruszyć dalej w podróż z domowymi elektrowniami słonecznymi.
Możesz spotkać się z opinią, że w Polsce nie ma wystarczającej ilości słońca lub, że nasłonecznienie jest niewystarczające czy dotyczące strefy klimatycznej niekorzystnej dla produkcji energii ze słońca. Czy gdyby to była prawda to skąd ta ilość paneli na dachach sklepów, domów i firm w całej Europie na nawet na całym świecie. Możemy powiedzieć, że Polska to jeden z 6 krajów z najlepszym nasłonecznieniem w centralnej europie. Często zachodzi podrównanie do naszego zachodniego sąsiada czyli Niemiec, gdzie energie ze słońca potrafi pokryć ponad 30% zapotrzebowania na energię. Więc jeżeli tam fotowoltaika cieszy siętak dużą popularnością, nic nie stoi na przeszkodzie, aby i w Polsce zyskała popularność. Aby potwierdzić te dane możesz sam sprawdzić na specjalnym kalkulatorze nasłonecznienia pod linkiem https://ec.europa.eu/jrc/en/pvgis.
Polska ma bardzo podobnie nasłonecznienie do Niemców. Nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh na metr kwadratowy. W samej Warszawie nasłonecznienie wynosi już 1100 kWh/m. Warto pamiętać, że nasłonecznienie bada się w skali rocznej. To oczywiste, że zimą jest mniej słońca i nasza instalacja będzie mniej wydajna. Dlatego też, badając opłacalność instalacji fotowoltaicznej będziemy mierzyć ją w skali rocznej, a nie w poszczególnych miesiącach. Bywają takie okresy w lecie, że w zaledwie w kilka dni fotowoltaika wyprodukuje więcej energii niż przez cały okres zimowy i to jest normalne. A co ze śniegiem. Na pewno nie stanowi on takiego problemu jakby mogło się wydawać. Rzeczywiście będzie leżał na panelach i je przykrywał, natomiast to nieistotne bo Twoja instalacja największe osiągi będzie miała w lecie i zimą nie powinniśmy się przejmować.
magazynuj wytworzoną energię
Jak to możliwe? Budując własną elektrownie przydomową zmieniasz status u swojego sprzedawcy energii. Obecnie jesteś klientem, ale dzięki instalacji stajesz się prosumentem. Prosument to osoba, która produkuje energię dla potrzeb własnych pochodzącą w odnawialnych źródeł energii. Zgodnie z definicją posiada mikroinstalację odnawialnego źródła energii o mocy łącznej nieprzekraczającej 50 kWh. Ustawa o odnawialnych źródłach energii z 2016 roku jasno określa, że jako właściciel mikro elektrowni uprawniony jesteś do korzystania z usługi bilansowanie przez operatora sieci dystrybucyjnej. Usługa ta polega na tym, iż nadprodukcję energii, którą mamy w okresie letnim i której nie jesteśmy w stanie skonsumować, możemy przesłać do sieci w celu zmagazynowania, aby później tę energię odebrać w okresie zimowym. Dzięki temu sieć elektroenergetyczna stanowi dla nas nieorganiczny magazyn energii. Należy pamiętać, że zakład energetyczny pobierze opłatę w wysokości 20% wyprodukowanej energii za jej magazynowanie. Wartość ta jest jasno przedstawiona w ustawie. System jest przejrzysty i jasny.
Sprawdźmy jak statystycznie wygląda zużycie energii w domu oraz jej produkcja z instalacji fotowoltaicznej. Przyjmuje się, żę dla przeciętnego prosumenta profil produkcji i zużycia przedstawia się w proporcji odpowiednio 70% i 30%. Czyli 30% produkowanej energii zużywamy na bieżące potrzeby, natomiast 70% to jej przesyłanie do sieci oraz odbiór w mniej słoneczne dni lub wieczorami. Dzięki nowoczesnym licznikom dwukierunkowym możesz na własne oczy się przekonać kiedy energia jest zużywana, a kiedy wędruje bezpośrednio do magazynowania. W dni o małym nasłonecznieniu licznik będzie działał standardowo, czyli pobór energii będzie widoczny przez wzrost liczby na liczniku energii. W dni słoneczne licznik normalnie będzie się cofał. Łatwo sprawdzić ilość energii pobranej i odebranej. Pamiętaj, że Twój zysk pochodzić będzie z wygenerowanych oszczędności na wyprodukowanej darmowej energii. Fotowoltaika czy się opłaca to pytanie na które każdy sam musi znaleźć odpowiedź i porównać możliwości oraz oczekiwania co do stop zwrotu. Jedno jest pewne, że domowa elektrownia będzie działała i pozwoli Ci się cieszyć darmowym prądem.